查看完整版本: [-- 巴特.道尔吉大将 --]

☆Warsaw Pact BBS☆ 华约军事论坛 -> 蒙古人民共和国 -> 巴特.道尔吉大将 [打印本页] 登录 -> 注册 -> 回复主题 -> 发表主题

暮色琉璃 2018-04-06 21:52
巴特·道尔吉 1914.9~1982.8。蒙古人民革命军高级将领。蒙古人民革命党中央委员会原委员、原蒙古人民共和国大人民呼拉尔副主席、原蒙古人民共和国国防部部长。大将军衔(1971.3)。蒙古人民共和国英雄(1974.9)。国务活动家和军事家。 V(w2k^7) F  
1940年任内务部副部长兼边防内务军务局局长。1940年3月在蒙古人民革命党第十次代表大会上当选为蒙古人民革命党中央委员会委员,此后的1947年12月“十一大”、1954年11月“十二大”和1958年3月“十三大”上均当选为蒙党中央委员。1941——1948年任内务部副部长兼边防处处长。1944年4月28日改授少将军衔,成为蒙古人民军的第一批将军之一。在第二次世界大战期间,他作为一位骑兵师的师长,在粉碎日本侵略军的战斗中作出了贡献,屡立战功,1945年曾在中国东北地区参加对日作战。有一定的管理和指挥部队能力,并有一定的指挥骑兵部队在山地和沙漠地带作战的经验。1948——1952年在苏联伏龙芝军事学院深造。1952年毕业后任蒙古国防部直属骑兵独立旅旅长,1954——1956年任蒙苏金属股份公司总管理委员会副主席。 T^%$  
1956——1959年任蒙古人民共和国军事与公安部部长。1956年晋升为中将。1959——1961年任蒙古人民共和国公安部长。1961——1968年转做外交工作,1961——1963年任驻朝鲜民主主义人民共和国特命全权大使,1963——1966年任驻德意志民主共和国特命全权大使,1966——1968年任驻南斯拉夫社会主义联邦共和国特命全权大使。1961年7月在蒙古人民革命党第十四次代表大会上落选,没有继续当选为中央委员,1966年6月在蒙古人民革命党第十五次代表大会上又重新当选为蒙党中央委员。在此后的1971年6月蒙党“十六大”、1976年6月蒙党“十七大”和1981年5月蒙党“十八大”上连任中央委员直至去世。 "=N [g  
1968年7月任蒙古人民共和国公安部副部长兼边防事务局局长。1969年7月——1978年9月任蒙古人民共和国国防部长。1970年毕业于苏联伏罗希洛夫总参军事学院训练班。1969年7月4日晋升为上将,1971年3月9日被授予大将军衔,成为蒙古人民军第一位,也是唯一的一位大将(另一位大将泽登巴尔后来晋升为元帅)。1978年8月——1982年8月调任蒙古革命斗争老活动家委员会(元老院)主席。1978年12月当选为蒙古人民共和国大人民呼拉尔主席团副主席。1982年8月21日在乌兰巴托病逝,享年68岁。1958年9月~10月曾率领蒙古军事代表团来华参加中华人民共和国成立九周年庆祝活动。 !Zlvz%X  
1982年根据蒙古人民共和国大人民呼拉尔主席团发布的第260号政令,边境0130地区以他的名字命名,在他的家乡阿勒达尔汗县以及扎布汗省首府乌里雅苏台和科布多省乌音奇苏木树立铜像。  NDm3kMa  
[attachment=63463] =;`+^  
h 1q?kA  
1s"6  
[attachment=63464] ":tQYo]d  
h,LwC9  
[attachment=63465] H3nx8R$j](  
边防局局长(少将)时期 @OV\raUO&V  
ag+$qU  
@Q 8E)k@  
[attachment=63466] t n>$5}^;  
[attachment=63467]    

暮色琉璃 2018-04-06 21:53
1974年9月,根据蒙古人民共和国大人民呼拉尔主席团发布的第253号政令,道尔吉在其60岁生日之际被授予“蒙古人民共和国英雄”称号。曾荣获两枚一级苏赫巴托尔勋章、两枚一级战斗红旗勋章、一枚一级劳动红旗勋章。还曾荣获苏联列宁勋章、红旗勋章、二级卫国战争勋章、保加利亚人民共和国红旗勋章、匈牙利人民共和国勋章、匈牙利人民共和国国旗勋章、南斯拉夫社会主义联邦共和国一级劳动勋章、捷克斯洛伐克社会主义共和国红星勋章等外国功勋奖章。

暮色琉璃 2018-04-06 21:56
蒙文介绍: Завхан аймгийн Алдархаан сумын Барзан хэмээх газар төрсөн. 1948-1952 онд ЗХУ-ын Фрунзийн академи, Жанжин штабын академийн дээд курст сурч төгссөн. 1929-1933 онд сумын зарлага, галч, хамтралын тариачин, агтны дарга, 1935-36 онд Ардын хувьсгалт цэргийн морин сургуульд сурагч, салааны орлогч, 1936-37 онд дунд даргын курст сонсогч, салааны дарга, 1938-1940 онд мөн дивизийн 1-р хорооны 2-р сумангийн дарга, 1-р морьт дивизийн дарга бөгөөд УБ хотын гарнизоны дарга, 1940-1948 онд Х ба ДЦХЭГ-ын дарга, ДЯЯ-ы цэргийн хэргийг эрхэлсэн орлогч сайд 1952-1956 онд Чойбалсан дахь морьт бригадын дарга, Монгол-Зөвлөлтийн хувь нийлүүлсэн, “Совмонгол металл” нийгэмлэгийн ерөнхий захиргааны орлогч, 1956-59 онд ЦНАХХЭГ-ын сайд, 1959-61 онд НАХЯ-ны сайд, 1961-1968 онд БНАСАУ-д БНАГУ-д, ХБНСЮУ-д БНМАУ-аас суусан онц бөгөөд бүрэн эрхт элчин сайд, 1968-1969 онд НАХЯ-ны орлогч сайд бөгөөд ХбаДЦХЭГ-ын дарга, 1969-1978 онд БХЯ-ны сайд, 1978-82 онд ХТАЗХ-ны даргаар ажиллажээ. 6&h,eQ!  
Засгийн газрын шийдвэрээр 1940-1948 он хүртэл баруун хязгаарыг тохинуулах тусгай группийн командлагчаар томилогдон, улсын хил цөмрсөн Гоминдан, Оспаны дээрэмчдийн устгах, Ховд, Баян-Өлгий, Говь-Алтайн иргэдийн амь нас, эд хөрөнгийг хамгаалах, хилийн чанадад тусгай ажиллагаа зохион байгуулах үүргийг амжилттай биелүүлжээ. z+Y0Zh";/#  
Түүний хөдөлмөрийг үнэлж Сүхбаатрын /2/, Байлдааны гавъяа/ 2/, Алтангадас /2/, Хөдөлмөрийн гавъяаны улаан тугийн одон, Байлдааны ба ойн медалиуд, ЗХУ-ын Лениний, Улаан тугийн, Эх орны дайны БНБАУ-ын Улаан тугийн одон, Эх орны дайны 2-р одон, Югославын улаан тугийн, БНСЧС-ын улаан таван хошуу одон, медалиудаар шагнагджээ. 6J-tcL*4"%  
Монгол улсын анхны бөгөөд цорын ганц Армийн генерал цолтон. АИХ-ын депутатаар 6, МАХН-ын ТХ-ы гишүүнээр 7 удаа сонгогдсон. Хүндэт хилчин юм. АИХТ-ийн 1974 оны 253 дугаар зарлигаар Монгол улсын баатар цол хүртэж, 1982 оны 260-р зарлигаар хилийн 0130-р ангийг түүний нэрэмжит болгожээ. Хөшөөг нь төрсөн нутаг Завхан аймгийн Алдархаан сум, Ховд аймгийн  Үенч суманд тус тус босгосон.

暮色琉璃 2018-04-06 21:58
[attachment=63468] ql^n=+U  
[attachment=63469] qJrK?:O;  
乌里雅苏台的铜像


查看完整版本: [-- 巴特.道尔吉大将 --] [-- top --]


Powered by PHPWind v6.3.2 Code © 2003-08 PHPWind
Time 0.034328 second(s),query:4 Gzip disabled

You can contact us